Інструкція
Інструкція з використання Ріверм
Добриво «Ріверм»® створене українськими вченими, і поряд із подібними добривами, одним із перших було дозволено для використання у сільському господарстві України.
До складу добрива входить велика кількість поживних речовин (мікро- та макроелементів), гумінові речовини, фульвокислоти.
«Ріверм» є іонним розчином, при виробництві якого не використовуються хімічні та синтетичні компоненти, в ньому відсутня патогенна мікрофлора, що робить його повністю безпечним для здоровʼя людини, тварин та навколишнього середовища.
До функціональних особливостей добрива «Ріверм» належать:
• Створення умов для рівномірності схожості насіння;
• Стимуляція коренеутворення, розвиток кореневої системи та зеленої маси рослини;
• Збільшення активності фотосинтезу;
• Утримання вологи в робочій зоні кореневих волосків;
• Зменшення рівня накопичення важких металів, радіонуклідів, нітратів, нітритів у сільськогосподарській продукції;
• Підвищення врожайності та смакових якостей продукції;
• Надання позитивного впливу на агрохімічні критерії ґрунту шляхом підвищення вмісту органічної речовини (гумусу), сприяє розсоленню та розкисленню ґрунту.
• Поліпшення приживання рослин при посадці/пересадці.
• Забезпечення стійкості рослин до посухи та заморозків.
Виробництво добрива «Ріверм» контролюється Державною службою України з питань безпеки харчових продуктів та захисту споживачів. З 2008 року добрива «Ріверм» дозволено (сертифіковано) для використання в органічному сільському виробництві країн Європейського Союзу та України.
Не маловажним фактором при застосуванні добрива «Ріверм» є позакоренева обробка рослин, що значно знижує витрати на його внесення. Завдяки універсальності наше добриво широко застосовується як у присадибних ділянках, так і виробниками сільськогосподарської продукції в промислових масштабах.
Застосування длобрива «РІВЕРМ»
«Ріверм» є екологічно безпечним препаратом для рослин, тварин та людей. Він не вимагає спеціальних заходів безпеки при роботі з ним. Враховуючи біофізичні властивості добрива «Ріверм» необхідно суворо дотримуватись інструкції щодо його використання. Найголовніше – правильно приготувати робочий розчин. При цьому кількість добрива «Ріверм» визначається не на одиницю площі, а у співвідношенні до обсягу води, в якій він розчиняється.
Для приготування робочого розчину треба взяти чисту ємність необхідного обʼєму. Це може бути відро, бак, бочка – для поливу лунки перед висадкою розсади, а для позакореневого оброблення ми рекомендуємо підготувати будь-який обприскувач (ручний, садовий, промисловий). У підготовлену ємність заливається чиста вода. Оптимальна температура приготування робочого розчину 18°С~20°С. Після цього, згідно з інструкцією в ємність додається добриво «Ріверм», з розрахунку 1,0% -ий розчин – це 1 літр добрива на 100 літрів води (100 мг добрива на 10 літрів води). Усереднена норма становить 3 літри добрива «Ріверм» на 200 літрів води (150 мг на 10 літрів води). Після додавання до ємності добрива розчин не перемішувати. Через 5~7 хвилин розчин готовий до застосування. Робочий розчин рекомендується використати протягом 3~4 годин. Рекомендуємо застосовувати розчин у похмурі дні або у вечірній час.
При комбінованому застосуванні добрива «Ріверм» спочатку розчиняються у воді фунгіциди, гербіциди або пестициди. Останнім до цього розчину додається «Ріверм», не перемішуючи, через 5~7 хвилин розчин готовий до застосування. Комбінований розчин бажано використати протягом двох годин. У сольових розчинах та кислих середовищах розводити «Ріверм» не рекомендується.
Оптимальна кількість робочого розчину на 1 га становить 150~250 л. У будь-якому випадку використовувати менше 100 л/га менш ефективно.
Добриво «Ріверм» використовується:
• для обробки насіння перед висівом;
• позакореневого підживлення рослин;
• для поліпшення родючості ґрунту.
Обробка насіння
Обробка насіння перед висівом, робочим розчином добрива «Ріверм», приготовленим згідно з інструкцією, має дуже важливе значення для майбутнього врожаю.
В обробленому насінні відбувається процес обміну зарядами між зовнішньою та внутрішньою сторонами оболонки, що призводить до набухання білка. Тому, навіть при посусі, оброблене насіння має достатньо енергії для зростання та рівномірності сходів. Обробку насіння добривом «Ріверм» можна поєднати із протруювачами насіння.
Позакоренева обробка рослин
Використання добрива «Ріверм» для позакореневої обробки рослин передбачає дотримуватися певних правил та норм. Найголовніше приготування робочого розчину за описаною вище методикою.
Позакореневі підживлення треба проводити при температурі повітря не нижче +8°С та швидкості вітру, що не перевищує 6 м/с. Обробку доцільно проводити в післяобідній період, тому що в цей час тургірний тиск у клітинах рослин мінімальний. Позакореневе підживлення може здійснюватися в період від наявності на рослинах пари справжніх листків. Слід враховувати, що чим більше листя на рослинах на момент обробки, тим вище ефективність добрива «Ріверм». Наступні обробки проводять у період формування продуктивних органів рослин.
«Ріверм» має деякі фунгіцидні властивості, захищає рослини від гнилетворних бактерій, борошнистої роси, грибкових захворювань. Добриво «Ріверм» добре поєднується із засобами захисту рослин (фунгіцидами та/або гербіцидами), при цьому кількість їх (фунгіцидів та/або гербіцидів) зменшується на 20~25%, а ефективність збільшується.
Для приготування робочого розчину необхідно спочатку розчинити засоби захисту, а потім додати добриво «Ріверм».
Поліпшення родючості ґрунту
Багаторічний досвід використання добрива «Ріверм» у різних регіонах України підтверджує факт покращення родючості ґрунту. Особливо це помітно на мінералізованих та засолених ґрунтах. Ґрунт – це живе середовище, яке розвивається за своїми законами. Завдяки живій речовині ґрунту (сукупність всіх організмів) розчинні хімічні елементи обертаються по замкнутій кривій. Слід усвідомити, що критерієм родючості ґрунту є не кількість елементів живлення, а ступінь їхньої участі в біологічному кругообігу.
Використання добрива «Ріверм» підвищує катіонобмінні властивості за рахунок взаємодії з катіонами металів, що сприяє формуванню структури ґрунту. При внесенні добрива «Ріверм» в ґрунт, важко доступні для рослин сполуки розпадаються на легкодоступні іони. За наявності добрива «Ріверм», рослина може забезпечувати себе елементами живлення, які є у достатній кількості у ґрунті, а також збільшує та активізує діяльність ґрунтових мікроорганізмів, зокрема азото- та фосфобактерів.
Найдоцільніше використовувати робочий розчин добрива «Ріверм» для обробки ґрунту пізньої осені, особливо на площах, призначених для вирощування овочевих культур.
ОЗИМІ ЗЕРНОВІ КУЛЬТУРИ
Озима пшениця
Озима пшениця має меншу здатність засвоювати поживні речовини з важкорозчинних сполук у ґрунті і гірше переносить зниження температур і посуху, ніж, наприклад, жито. До кущіння вона споживає відносно невелику кількість поживних речовин, але дуже чутлива до їх нестачі. Максимум споживання елементів живлення посідає період від виходу в трубку до колосіння. Однак найбільш відповідальним щодо постачання поживних речовин є період від сходів до переходу в зиму, а також початку вегетації навесні.
Щоб забезпечити одночасні сходи, зростання та розвиток рослин, їх нормальний вхід у зимовий період, необхідно:
• виконати напіввологу обробку насіння перед висівом 3,0% розчином добрива «Ріверм»;
• для гарного росту та перезимівлі рослин, можна виконати позакореневе підживлення 1,0~1,5% розчином добрива «Ріверм» (залежно від стану посівів) при температурі не нижче +8~10°С.
• провести весняне підживлення в період від кущіння до виходу в трубку 1,0~1,5% розчином добрива «Ріверм» (залежно від стану посівів). При обробці гербіцидами обробку розчином добрива «Ріверм» проводять через 3 дні після гербіцидів.
Для збільшення наливу зерна та його якості, бажано, провести підживлення рослин 1,0% розчином добрива «Ріверм» через 5~7 днів після цвітіння.
Озиме жито
Жито має добре розвинену кореневу систему з високою здатністю до засвоєння. Тому воно менш вимогливе до ґрунтово-кліматичних умов та попередників, ніж інші зернові. Озиме жито сіють раніше, ніж пшеницю, тому воно має більш тривалий період для підготовки до зимового періоду. Жито більш вимогливе до забезпечення мікроелементами, ніж пшениця, особливо на ґрунтах з малою їх кількістю.
• Перед посівом насіння жита необхідно обробити 2,0% розчином добрива «Ріверм» (дозволено у поєднанні з протруйниками).
• Провести осіннє підживлення 1,0% розчином добрива «Ріверм».
• Дуже важливе весняне підживлення жита в період від кущіння до виходу в трубку.
Оскільки жито високоросла культура, вона більш схильна до вилягання. Ризик вилягання зменшується при добре сформованих, міцних стеблах. Тому весняне підживлення жита необхідно провести у зазначені терміни 1,5% розчином добрива «Ріверм».
Озимий ячмінь
Озимий ячмінь найменш морозостійкий серед озимих культур, тому висівається пізніше за них. Він має високий коефіцієнт кущіння та ранній вихід у трубку. Озимий ячмінь добре реагує на внесення мікроелементів.
• Для збільшення рівномірності та енергії зростання необхідно обробити насіння ячменю перед висівом 3,0% розчином добрива «Ріверм».
• Осіннє підживлення провести 1,0~1,5% розчином.
• Весняне підживлення проводиться в період кущіння 1,0~1,5% розчином добрива «Ріверм».
Тритикале
Тритикале займає проміжне місце між озимими пшеницею та житом. Маючи добре розвинену кореневу систему тритикале менш вимогливий до ґрунтово-кліматичних умов та попередників. Насіння тритикале більше за розміром, ніж в інших зернових культур, тому глибина сівби глибша. Отже, енергія їхнього зростання має бути більшою.
• Перед посівом семена потрібно обробити 3,0% розчином добрива «Ріверм».
• При необхідності проводиться осіннє підживлення 1,0% розчином добрива «Ріверм».
• Весняне підживлення необхідне в період гарного кущіння 1,5% розчином добрива «Ріверм».
РАННІ ЯРОВІ ЗЕРНОВІ КУЛЬТУРИ
Ярий ячмінь
Серед зернових культур, ярий ячмінь найбільш скоростигла культура. Маючи недостатньо розвинену кореневу систему, короткий вегетаційний період і велику енергію кущіння, він має високу інтенсивність споживання елементів живлення. Раннє підживлення ярого ячменю проводиться навесні в період перед початком кущення і пізнє – після цвітіння. Пізнє підживлення підвищує білковитість зерна та його технологічні властивості.
• Перед висівом проводиться обробка насіння 2,0% розчином добрива «Ріверм».
• Перше підживлення проводиться в ранній період від сходів до кущіння 1~1,5%, а друге підживлення після цвітіння 1,0~1,5% розчином добрива «Ріверм».
• Якщо немає можливості провести двох разову обробку, необхідно провести разове підживлення в період завершення кущіння 1,0~1,5% розчином добрива «Ріверм».
Ярова пшениця
Ярова пшениця – холодостійка культура, здатна витримувати заморозки до
мінус 10°С. Має гарне кущіння та формування вузлової кореневої системи. Однак, при наливі зерна, яра пшениця страждає від високих температур.
При +38~40°С в рослині через 17 годин настає параліч продихів, внаслідок чого дуже погано формується зерно. У цей період вона потребує підживлення для посухостійкості. Коренева система ярої пшениці має знижену фізіологічну активність, тому
• перед висівом необхідно обробити насіння 3,0% розчином добрива «Ріверм».
• Позакореневе підживлення проводиться в період від кущіння до виходу в трубку
1,0~1,5% розчином добрива «Ріверм».
Овес
Овес холодостійка, вологолюбна культура. Добре переносить похмуру погоду та тумани. Дуже негативно реагує на високі температури під час цвітіння та наливання зерна. Коренева система вівса добре розвинена та активно проникає на глибину до 1,2 м, що дозволяє йому засвоювати важкодоступні поживні речовини. Слід зазначити, що овес засвоює поживні речовини поступово протягом вегетації. Внаслідок плівчастості своїх зерен овес вимагає значно більше вологи для проростання та подальшого зростання та розвитку, ніж інші зернові. Крім того, для висіву використовують тільки протруєне насіння.
• Тому передпосівна обробка насіння 4,0% розчином добрива «Ріверм» у поєднанні з протруйником забезпечує одночасні сходи та енергію їх зростання.
• Для забезпечення одночасного дозрівання та виключення масового зростання бічних пагонів (підгону) необхідно провести підживлення вівса 1,0~1,5% розчином добрива «Ріверм» в період завершення кущіння та початку формування стебел.
ПІЗНІ ЯРОВІ КУЛЬТУРИ
Кукурудза
Кукурудза споживає поживні речовини протягом усього періоду вегетації, до настання воскової стиглості. Кукурудза, особливо силосна, дуже чуйна до органічних добрив та мікроелементів.
Кукурудза дуже повільно росте в перший місяць після сходів і поглинає обмежену кількість елементів живлення, нестача яких негативно позначається на подальшому розвитку рослин.
• Перед висівом насіння кукурудзи необхідно обробити 4,0% розчином добрива «Ріверм» (можна у поєднанні з протруйником).
• Найбільш ефективне позакореневе підживлення проводиться у фазі 8-10 листків 1,0~1,5% розчином добрива «Ріверм».
• У разі посухи або слабких сходів додатково провести обробку 1,0~1,5% розчином добрива «Ріверм» у фазі 2~4 листків.
Підживлення кукурудзи на силос проводиться у фазі 6~8 листків 1,5% розчином добрива «Ріверм».
Рис
Рис – досить теплолюбна культура тропічного поясу. При температурі нижче +17~18°С він не дозріває. Рис вирощується за допомогою затоплення водою. Під водою пригнічуються процеси живлення рослин. Крім того, значна частина їх вимивається в нижні шари ґрунту. Рис має недостатню польову схожість та нерівномірність сходів.
• Для забезпечення рівномірності та максимальної схожості насіння рису необхідно обробити 2,0% розчином добрива «Ріверм». Найбільшу потребу поживних речовин рис відчуває під час сходів, формування генеративних органів, наливу зерна.
• Перше підживлення рису необхідно провести у фазі сходів 1,0~1,5% розчином добрива «Ріверм»,
• а другу 1,0~1,5% розчином, у фазі кущіння.
• При можливості, бажано додаткове підживлення 1,0% розчином перед вимітуванням волоті та 1,0% розчином після цвітіння, для збільшення кількості та якості зерна.
• Якщо такої можливості немає, то необхідно виконати підживлення в період між кущінням і викиданням (викидом) волоті 1,0~1,5% розчином добрива «Ріверм» залежно від стану посівів.
Гречка
Гречка – тепло та вологолюбна культура. Для проростання насіння необхідно 50~60% води від їх маси. Зменшення відносної вологості повітря до 30~40% завдає вʼянення рослин, загибель завʼязей та плодів. Коренева система слаборозвинена, але здатна засвоювати важкорозчинні сполуки. Гречка – культура пізніх термінів висіву. Більше половини поживних речовин вона споживає до фази цвітіння. Решту в період цвітіння дозрівання.
• Насіння гречки дуже позитивно реагує на обробку добривом «Ріверм». Тому перед висівом їх необхідно обробити 3,0% розчином.
• Позакореневе підживлення гречки проводять один раз у період добре сформованої листкової маси, 1,0~1,5% розчину добрива «Ріверм», але не пізніше ніж за 8~10 днів до цвітіння.
ЗЕРНОВІ БОБОВІ КУЛЬТУРИ
Горох
Для набухання та проростання насіння гороху необхідно до 150% вологи від їхньої ваги. Маючи слабо розвинену кореневу систему та невеликий вегетаційний період, потреба у поживних речовинах у нього велика.
• Обробка насіння гороху перед висівом є визначальне значення для подальшого зростання та розвитку рослин. Обробляють насіння 5,0% розчином добрива «Ріверм».
• Перше позакореневе підживлення проводиться в період від сходів до бутонізації 1,0~1,5% розчином добрива «Ріверм».
• Для збільшення кількості та якості зерна необхідно провести друге підживлення на початку фази дозрівання 1,5% розчином добрива «Ріверм».
Соя
Соя є основною зернобобовою культурою у світі. Вона вимоглива до тепла протягом вегетації, особливо під час цвітіння. Після сходів сої інтенсивно розвивається коренева система і дуже повільно надземна маса. Найбільше поживних речовин вона споживає під час цвітіння бобів.
Під час сходів та протягом тижня після сходів проросток використовує поживні речовини з насіння. Через два тижні після сходів азотофіксуючі бактерії починають засвоювати азот із повітря і можуть повністю забезпечити рослину цим елементом живлення. Найбільше азоту соя засвоює у період від бутанізації до цвітіння, коли інтенсивно зростає вегетативна маса.
• Обробку насіння сої необхідно проводити в день висіву, 5,0% розчином добрива «Ріверм». В цьому випадку, чим раніше висівається насіння після обробки, тим кращий результат.
• Позакореневе підживлення проводиться не пізніше ніж за тиждень до бутонізації 1,0~1,5% розчином добрива «Ріверм».
ОЛІЙНІ КУЛЬТУРИ
Соняшник
Соняшник – рослина степової зони. За оптимальної температури проростання +20°С сходи з’являються на 7~8 день. Молоді сходи витримують навесні заморозки до -4~6°С. Це дає можливість сіяти соняшник напровесні.
Завдяки сильно розвиненій кореневій системі та її всмоктувальній силі, соняшник використовує вологу з глибини понад 3 м, висушуючи при цьому 1,5 метровий шар ґрунту. Найбільша кількість поживних речовин споживає у період формування кошика та цвітіння.
У соняшнику період засвоєння поживних речовин розтягнутий, тому він вимагає їх значно більше, ніж зернові культури. Він дуже позитивно реагує на підживлення органічними добривами з наявністю необхідних мікроелементів, що продовжує вегетацію та налив насіння.
• Перед висівом проводиться напівволога обробка насіння (не інкрустованого) 4,0% розчином добрива «Ріверм» (можливо у поєднанні з протруйниками).
• Залежно від стану сходів та ґрунтовокліматичних умов можливе підживлення в період формування першої пари листочків 1,0% розчином добрива «Ріверм».
• Основне позакореневе підживлення проводять у період утворення не менше 6~8 пар листків 1,0~1,5% розчином добрива «Ріверм».
Озимий ріпак
Озимий ріпак є не лише олійною, а й кормовою культурою зеленого конвеєра. Ріпак невибагливий до тепла. Рослина добре вегетують при +5~6°С і продовжують вегетувати навіть при нічних заморозках. При пізніх термінах посіву сходи не встигають гартуватися і гинуть. Добре перезимовують рослини з розвиненою розеткою 6~8 справжніх листків, висотою 10~15 см, товщиною кореневої шийки 8~10 мм.
Від появи сходів до закриття ґрунту листками озимий ріпак споживає незначну кількість поживних речовин. Нестача їх у період інтенсивного зростання стебел і вегетативної маси призводить до передчасного цвітіння, та був і опадання квітів. При формуванні стручків і дозріванні ріпак також вимогливий до харчування. Азотне підживлення в осінній період погіршує перезимівлю ріпаку.
• Для забезпечення рівномірності сходів та енергії їхнього росту проводять обробку насіння 3,0% розчином добрива «Ріверм» (спільно з протруювачем).
• Перше, осіннє підживлення проводять 1,0~1,5% розчином добрива «Ріверм», але не пізніше, ніж за 2~3 тижні до настання стійких морозів.
Вегетативна маса ріпаку озимого інтенсивно наростає протягом 2~3 тижнів після відновлення весняної вегетації.
• При поганій перезимівлі або пошкодження морозами в цей період проводиться додаткова обробка 1,0~1,5% розчином добрива «Ріверм».
Підвищені вимоги до поживних речовин ріпак предʼявляє під час зростання генеративних органів та формування зерна.
• Тому підживлення в період від цвітіння до формування стручків 1,0~1,5% розчином добрива «Ріверм» дуже суттєво впливає на кількість та особливо на якість урожаю.
• Для отримання зеленої маси достатньо одноразового підживлення в період добре сформованих листків 1,0~1,5% розчином добрива «Ріверм».
Ярий ріпак
Господарська цінність ярого ріпаку у тому, що він може вирощуватися у зонах ризикованого для озимого ріпака. Яровий ріпак найбільше поживних речовин споживає під час бутонізації – цвітіння. Добре реагує на підживлення органічними добривами. Застосування добрива «Ріверм» таке ж, як для озимого ріпаку, крім осіннього підживлення.
Мак олійний
При підживленні маку підвищена доза азоту може бути небезпечною і вплинути на збільшення в ньому морфінів.
• Основне позакореневе підживлення маку проводиться у фазі розвиненої розетки 1,0~1,5% розчином добрива «Ріверм».
• При загущених посівах доцільно використовувати 1,0~1,5% розчин.
Інші олійні культури
Для інших олійних культур, «Ріверм» доцільно застосовувати
• при обробці насіння перед висівом (3,0% розчин),
• накопичення вегетативної маси (1,0~1,5% розчин),
• цвітіння – дозрівання (1,5% розчин).
ЕФІРООЛІЙНІ КУЛЬТУРИ
Хміль
Хміль вирощують для отримання жіночих суцвіть – шишок. Хміль використовують у пивоварному виробництві, парфумерній, хлібопекарській, консервній промисловості та у фармакології.
Хміль – багаторічна культура, що росте на однієї ділянці до 15 років. Основним видом посадкового матеріалу для закладки насаджень служать однорічні саджанці, що отримуються з стеблових та кореневищних живців.
Живці висаджують у травні, червні на невелику глибину (6~8 см). Восени стебла зрізають на висоті 25~30 см. Рано навесні викопують саджанці і садять на плантаціях.
• Перед висадкою черешки замочуються в 1,0% розчині добрива «Ріверм» на 2~4 години. Температура розчину повинна бути +20~22°С, а глибина занурення живців 5~6 см.
• Перед весняною висадкою саджанців, їх замочують в 1,0~1,5% розчині добрива «Ріверм» на 6~8 годин, при температурі +20~22°С.
• При посадці саджанців навесні дуже ефективне підживлення під корінь 2,0% розчином добрива «Ріверм»
• Перше позакореневе підживлення проводять 1,0~1,5% розчином добрива «Ріверм» при висоті стебел 1,5~2 м.
• Друге підживлення проводять обов’язково перед цвітінням 1,0~1,5% розчином добрива «Ріверм».
Плодоносні хмільники, бажано обробити 1,0~1,5% розчином добрива «Ріверм» через тиждень після збирання врожаю, для забезпечення гарної перезимівлі.
При обробці хмелю фунгіцидами бажано використовувати 1,0% розчин добрива «Ріверм» для зняття стресових явищ у рослинах.
Тютюн
Тютюн відноситься до культур з підвищеними вимогами щодо екологічної чистоти. Чим менше білків, тим вища якість тютюну. Надмірний вміст азоту у ґрунті погіршує технологічні властивості сировини – збільшується склад білка та нікотину. Тютюн дуже добре реагує на внесення органічних добрив.
Тютюнову розсаду для ранніх термінів посадки вирощують лише у теплицях.
• Для пророщування насіння можна проводити напіввологу обробку 1,5% розчином добрива «Ріверм». При невеликих обсягах висіву насіння розміщують на мішковині або поролоні, зволожених 2,0% розчином добрива «Ріверм».
• Насіння повинне перебувати у напіввологому стані доти, доки половина з них не почне проростати. Потім їх висівають, змішавши з 30~40 частинами піску.
• Перше підживлення розсади проводять при появі двох справжніх листочків 1,5% розчином добрива «Ріверм».
• Найкраще проводити позакореневе підживлення розсади 2~3 рази слабонасиченим 1,0% розчином добрива «Ріверм». У цьому випадку вона добре приживається у польових умовах.
• Не пізніше ніж через тиждень після висадки розсади необхідно видалити пожовклі старі нижні листки і обробити рослини 1,5% розчином добрива «Ріверм», що сприяє підвищенню врожайності, а найголовніше поліпшенню його якості.
Лаванда
Лаванда – багаторічна вічнозелена, напівкущова рослина, що росте понад 20 років. Вона посухостійка та світлолюбна. Має розвинену кореневу систему. Лаванда висаджується саджанцями або найчастіше висівається насінням.
• Позакореневе підживлення проводиться у фазі сформованої листової маси 1,0~1,5% розчином добрива «Ріверм», але не пізніше, ніж за 8~10 днів до формування суцвіть.
• Після збирання суцвіть, перед обрізанням кущів, бажано провести підживлення 1,0~1,5% розчином добрива «Ріверм» для розвитку кореневої системи.
Шавлія мускатна
Ефірна олія міститься в основному в суцвіттях. Шавлія мускатна має ярі, озимі та дворічні форми. У виробництві найпоширеніші озимі сорти.
При осінньому висіві, насіння мускатного шавлії обробляти добривом «Ріверм» не рекомендується, тому що це може призвести до їх інтенсивного проростання до настання холодів.
• Перше позакореневе підживлення слід провести у фазі 1~2 листків 1,0~1,5% розчином добрива «Ріверм».
• Якщо підживлення проводиться в період змикання рядків, то розчин має бути 1,0~1,5%.
У будь-якому випадку підживлення необхідно провести не пізніше, ніж за 8~10 днів до утворення суцвіть.
• Шавлія другого року життя росте швидше, тому для підживлення використовують 1,0~1,5% розчин добрива «Ріверм».
Коріандр
Оптимальна температура зростання коріандру +18~20°С. Молоді рослини у фазі розетки витримують заморозки до -13°С у зоні кореневої шийки. Високі температури негативно впливають на цвітіння та формування плодів. Після сходів до масового стеблювання коріандр споживає незначну кількість поживних речовин. Найбільша потреба у поживних речовинах виникає у нього під час зростання стебел та цвітіння.
• При осінньому висіві насіння коріандру необхідно обробити 3,0% розчином добрива «Ріверм».
• Позакореневе підживлення необхідно провести за наявності пари листків 1,0~1,5% розчином добрива «Ріверм» при температурі нижче +8°С. До настання зими має зрости не менше 6~8 листків.
При весняному висіві насіння обробляють 3,0% розчином добрива «Ріверм».
• Перше позакореневе підживлення проводиться за наявності пари добре сформованих листків 1,0~1,5% розчином добрива «Ріверм».
• Друге підживлення необхідне під час активного росту стебел, але не пізніше, за тиждень до цвітіння 1,0~1,5% розчином добрива «Ріверм».
БАХЧОВІ КУЛЬТУРИ
Кавун столовий, диня
Кавун – теплолюбна, посухостійка рослина з глибоко проникаючою (більше 2 м) кореневою системою.
• Перед висівом насіння кавуна обробляють 3,0% розчином добрива «Ріверм» (можливе поєднання з протруювачем).
• При невеликих обсягах висіву насіння доцільніше замочувати (або утримувати у зволоженому стані) в 1,0% розчину добрива «Ріверм» за 1~2 дні до висіву.
• З появою сходів, коли видно рядки (фаза намету), проводять першу позакореневу обробку 1,0% розчином добрива «Ріверм».
• Друге підживлення проводять під час активного росту пагонів 1,0~1,5% розчином добрива «Ріверм», але не пізніше, ніж за 8~10 днів до цвітіння.
• Наступні підживлення 1,0% розчином добрива «Ріверм» доцільно проводити після кожного збирання врожаю.
Диня теплолюбніша, ніж кавун, хоча менш посухостійка.
Застосування добрива «Ріверм» при вирощуванні дині таке саме, як і при вирощуванні кавунів.
Гарбуз
Порівняно з кавуном і динею, гарбуз менш вимогливий до тепла і більш холодостійкий.
• Для раннього висіву насіння обробляють 1,5% розчином добрива «Ріверм». При пізніших термінах висіву насіння доцільніше замочувати в 1,0% розчині добрива «Ріверм» до повного набухання.
• Позакореневе підживлення проводять у фазі першого справжнього листка 1,0~1,5% розчином добрива «Ріверм», але не пізніше, ніж за 7~10 днів до цвітіння.
• Залежно від ґрунтовокліматичних умов та стану рослин, можна проводити проміжні підживлення слабонасиченим 1,0% розчином добрива «Ріверм».
ПРЯДИЛЬНІ КУЛЬТУРИ
Льон
Льон, рід однорічних та багаторічних трав’янистих рослин сімейства льонових, лубоволокниста прядильна та олійна культура. Існує близько 230 видів льону. Для отримання волокна та насіння обробляють в основному льон культурний (Linum usitatissimum L.) Льон добре розвивається в умовах помірного клімату. Його сходи можуть переносити заморозки до -4°С. Дуже вологолюбний, особливо в період бутонізації та цвітіння. Вибагливий до вмісту у ґрунті поживних речовин у легкозасвоюваній формі (внаслідок слабкого розвитку кореневої системи), дуже чутливий до нестачі бору. Вегетаційний період 75~90 діб.
Основною продуктивною частиною стебла є волокно (20~30%). Для отримання якісного волокна довжина стебла повинна бути більше 70 см. З тонких стебел одержують волокно кращої якості.
Правильне застосування добрива «Ріверм» при вирощуванні льону забезпечує висоту стебла понад 140 см, що підвищує врожайність льоноволокна до 46% (понад 16,5 ц з 1 га).
Льон долгунець має такі фази розвитку рослини: сходи, «ялинка», бутонізація, цвітіння та стиглість.
За сприятливих умов сходи з’являються на 6~7 день після посіву у вигляді двох листочків і невеликої нирки між ними, з якою розвивається стебло з листям, квітами та коробочками.
У фазі «ялинка» рослини досягають висоти 5~10 см і мають 5~6 пар справжніх листочків. Тривалість фаз сходів та «ялинка» 15~20 днів залежно від погодних умов.
За фазою «ялинка» рослини вступають у період швидкого зростання стебел, який продовжується і у фазі бутонізації. Добовий приріст стебла може перевищувати 5 см. У цей період формується основна частина волокна.
Фаза цвітіння настає коли відкривається перший бутон і перетворюється на квітку. У цей період приріст льону у висоту значно зменшується за рахунок зростання суцвіття, а при завершенні цвітіння повністю зупиняється. Тривалість фази 7~10 днів. Фаза стиглості характеризується формуванням насіння та швидким здеревінням стебла.
У цій фазі розрізняють зелену, ранню жовту і повну стиглість. Зелена стиглість настає на 60~62 день після фази сходів або через два тижні після масового цвітіння. Жовта стиглість настає на 35~40 день після масового цвітіння.
За сприятливих умов вегетаційний період може скорочуватися до 60~65 днів.
При вирощуванні льону «Ріверм» необхідно застосовувати наступним чином:
- Бажано зробити напіввологу обробку насіння (можна у поєднанні з іншими протруйниками) 3,0% розчином добрива «Ріверм». Ефективність обробки зберігається до 3 діб.
- Провести першу обробку методом обприскування у фазі сходу рослин. Для цього необхідно використати 1,5% розчин добрива «Ріверм».
- Обов’язково зробити підживлення методом обприскування у фазі «ялинка», але не пізніше ніж через 10 днів після її початку. Для цього необхідно використовувати 1,5% розчин добрива «Ріверм». Це підживлення забезпечує інтенсивне зростання стебел і якість волокна.
- У фазах бутонізації та особливо цвітіння «Ріверм» застосовувати не рекомендується.
- Для поліпшення врожайності насіння та його олійності бажано використовувати «Ріверм» у фазі зеленої стиглості, але не пізніше ніж на 4~5 день після закінчення фази цвітіння. Для цього необхідно використовувати 1,5% розчин добрива «Ріверм».
Бавовна
Бавовна – основна прядильна культура у світі. Вона дуже вимоглива до тепла. Оптимальна температура під час вегетації +25~30°С. При температурі нижче 20°С відбувається пригнічення рослин. Терміни посіву бавовни пізні.
• Перед висівом насіння обробляють 2,0% розчином добрива «Ріверм».
• Перше позакореневе підживлення проводять у період формування двох справжніх листків 1,0~1,5% розчину добрива «Ріверм» (обробку проводять після формування густоти рослин).
• Друге підживлення проводиться після карбування бавовни до формування коробочок 1,0~1,5% розчином добрива «Ріверм».
ЦУКРОВИЙ БУРЯК
При вирощуванні цукрових буряків необхідно використовувати добрива зі збалансованим складом елементів живлення, які сприяють не лише збільшенню врожаю, а й значно покращують його якість та протистояння захворюванням.
Переважно цукровий буряк висіюється інкрустованим насінням, тому передпосівна обробка в цьому випадку не проводиться.
• Якщо насіння не інкрустоване, то проводиться напівволога обробка 1,0~1,5% розчином добрива «Ріверм» за 2~3 дні перед висівом.
• Замочування насіння проводять протягом доби при температурі +18~22°С, 1,0% розчином добрива «Ріверм».
• Перше позакореневе підживлення проводиться після формування густоти рослин 1,0~1,5% розчином добрива «Ріверм» за наявності 4~6 справжніх листків.
• Друге підживлення обов’язково проводиться в період відмирання нижніх листків (кінець серпня) 1,0~1,5% розчином добрива «Ріверм», для збільшення маси та цукристості буряків.
КАРТОПЛЯ
Рослини картоплі мають слаборозвинену кореневу систему, яка охоплює переважно поверхневу кулю ґрунту, тому вони найбільш вимогливі до наявності в ґрунті достатньої кількості поживних речовин, що легко засвоюються. Крім цього, картопля збирає велику кількість поживних речовин. У ґрунті, як правило, їх недостатньо.
Слід особливо відзначити, що підвищення дози добрив призводять до збільшення тривалості вегетації картоплі, подовжують період наростання бадилля, затримують бульбоутворення та накопичення врожаю. При внесенні підвищених доз добрив бульби стають дуплистими, шорсткими, розтріскуються і втрачають товарний вигляд. Якщо при цьому існує нестача мікроелементів, то створюються сприятливі умови для розвитку таких хвороб, як звичайна парша, фітофтороз, стебловий і картопляний нематод та ін.
Тому щодо картоплі необхідно використовувати добрива зі збалансованим складом елементів живлення, яке сприяє збільшенню врожаю бульб, покращує їх якість, дозволяє протистояти захворюванням.
• Перед посадкою картоплю прогрівають на сонці та зволожують 2,0% розчином добрива «Ріверм».
• При невеликих площах посадки, найкраще вносити в лунку разом з картоплею 100~200 мілілітрів 1,5% розчину добрива «Ріверм».
• Позакореневе підживлення проводять до цвітіння 1,0~1,5% розчином добрива «Ріверм» у поєднанні із засобами захисту.
ОВОЧЕВІ КУЛЬТУРИ
Овочеві культури – найбільш споживані у свіжому вигляді, тому вони мають бути екологічно безпечними. Підбір добрив та засобів захисту при вирощуванні овочів є визначальним. Основне завдання добрива – забезпечити рослину необхідними елементами живлення у фазі, коли вона найбільше потребує їх. Овочі можуть висіюватися і висаджуватися розсадою.
• Перед висівом сівалкою точного висіву проводять напіввологу обробку насіння 2,0% розчином добрива «Ріверм». Дуже ефективно замочування насіння в 2,0% розчині добрива «Ріверм» при температурі +20~25°С протягом 8~12 годин, або до їх набухання. Набрякле насіння або висівають або пророщують.
Від якості розсади залежить врожай та строки його надходження. Вона повинна бути здоровою, присадкуватою з добре розвиненим корінням і темнозеленим листям.
• Перед висаджуванням розсади у відкритий ґрунт, її коріння замочують у 1,5~2,0% розчині добрива «Ріверм» 6~8 годин при температурі не нижче +22°С.
• При посадці можна вносити в лунку 100~200 мілілітрів 1,5% розчину. Це позбавляє рослину від стресу під час пересадки.
• Позакореневе підживлення проводять у період актуального наростання вегетативної маси та формування продуктивних органів 1,0~1,5% розчином добрива «Ріверм».
• Після кожного збирання врожаю необхідно провести підживлення рослин 1,0% розчином добрива «Ріверм», що забезпечить збереження квіток та зав’язей для подальшого збирання.
• Позакореневе підживлення коренеплідних овочів здійснюється один раз у період від наявності пари справжніх листків до формування продуктивних органів 1,0~1,5% розчином добрива «Ріверм» залежно від стану рослин та агрокліматичних умов.
• При вирощуванні овочів у теплицях позакореневе підживлення проводять з інтервалом 15~20 днів 1,0% розчином добрива «Ріверм».
• При гідропонному методі вирощування застосовується 1,0% розчин добрива «Ріверм» з інтервалом 15~20 днів.
• При вирощуванні квітів у теплицях позакореневе підживлення проводиться під час бутонізації 1,5% розчином добрива «Ріверм», а при гідроіонному методі – 1,0~1,5% розчином добрива «Ріверм».
ПЛОДОВОЯРІ КУЛЬТУРИ
Перед висаджуванням, коріння саджанців замочують на 8~12 годин у 1,5~2,0% розчині добрива «Ріверм», температура розчину повинна бути +18~22°С (теж саме для живців).
• Для прискорення росту молодих рослин (віком до 4х років) доцільним є їх одноразове кореневе підживлення перед розпусканням бруньок 1,0~1,5% розчином добрива «Ріверм» (близько 10 л робочого розчину на одну плодову рослину).
Кореневе підживлення забезпечить сезонне харчування молодих рослин.
• Позакореневе підживлення плодоносних рослин проводиться при добре сформованій листовій масі, але не раніше, ніж через 8~10 днів після цвітіння. Для цього необхідно використовувати 1,5% робочий розчин добрива «Ріверм». При загрозі заморозків, бажана обробка дерев, що плодоносять, 1,0~1,5% розчином добрива «Ріверм», але не пізніше, ніж за 5~7 днів до цвітіння. Це значно посилить протистояння до заморозків.
ВИНОГРАД
Обробка молодого винограду проводиться у два етапи протягом двох років. У перший рік проводиться дворазове підживлення.
• Вперше виноград обробляється в період формування листкової маси 1,5% розчином добрива «Ріверм». Це підживлення покращує зростання та розвиток пагонів, які дадуть значний приріст урожаю на наступний рік.
• Друга обробка проводиться протягом 8 днів після збирання врожаю перед опаданням листя з розрахунку – 1,0~1,5% розчином добрива «Ріверм» залежно від віку винограду, чим старіший виноград, тим потрібна більша кількість добрива «Ріверм».
Це підживлення забезпечує потужний розвиток кореневої системи.
• На другий рік можна провести одноразове підживлення за 8~10 днів до цвітіння, 1,0~1,5% розчином добрива «Ріверм». Таке ж підживлення бажано провести через 8~10 днів після цвітіння, це сприяє зменшенню обсипання зав’язей і збільшення росту ягід.
ЛЮЦЕРНА ПОСІВНА (СИНЯ)
Люцерна – основна бобова кормова культура з високою кормовою цінністю та продуктивністю. Може використовуватися 4~5 років після висіву. При вирощуванні люцерни використовувати азотні добрива недоцільно, оскільки вони пригнічують діяльність бульбочкових бактерій.
• У день посіву насіння люцерни необхідно обробити 3,0% розчином добрива «Ріверм». Це сприяє активізації діяльності бульбочкових бактерій.
• При використанні люцерни на зелений корм, перше позакореневе підживлення проводять у період формування вегетативної маси, але не пізніше ніж за 10~15 днів до бутонізації 1,5% розчином добрива «Ріверм».
• Наступні підживлення проводять через 7~10 днів після укосу 1,5% розчином добрива «Ріверм».
• При вирощуванні люцерни на насіння необхідно провести підживлення через тиждень після цвітіння 1,0~1,5% розчином добрива «Ріверм».
ІНШІ КУЛЬТУРИ
Позакореневе підживлення інших культур проводиться двічі на період, інтенсивного зростання та формування продуктивних органів слабонасиченим розчином «Ріверму».
Крім позакореневої та кореневої обробки рослин, «Ріверм» доцільно застосовувати для покращення родючості малогумусних ґрунтів, мінералізованих та засолених земель.
Мікроорганізми, що знаходяться в добриві «Ріверм», переробляють мінеральні речовини та солі, що перебувають у ґрунті в органіку, формують гумусний шар та забезпечують фіксацію вільного азоту. Вноситься на поверхню ґрунту методом обприскування 2,0% розчином добрива «Ріверм» у вечірній час або похмурі дні при температурі не нижче +8°С.
Також ефект поліпшення родючості ґрунту, демінералізація і розсолювання досягається шляхом позакореневої обробки рослин 1,0~1,5% розчином добрива «Ріверм».
Слід зазначити, що передозування добривом «Ріверм» не впливає негативно на зростання та розвиток рослин. Рекомендовані дози добрива «Ріверм» визначені для його оптимального використання з урахуванням економічної ефективності.